Clube Naval de Cascais

PortuguêsEnglish (UK)
 
 
Início > 29/08/2021
Fim > 03/09/2021

Cascais SB20 World Championship 2021
SB20

 

Cascais SB20 World Championship 2021

       29th August to-4th September 2021

     PRE -NOTICE OF RACE

  1. Rules
  2. 1       The Regatta will be governed by the rules as defined in The Racing Rules of Sailing
  3. 7The qualifying series will be completed at the end of the day on which both yellow and blue fleets complete at least six races or the same number of qualifying races.
  4. 8The final series will start on the day after completion of the qualifying series.
  5. 9Boats will be assigned to two final-series fleets on the basis of their ranks in the qualifying series at 2100 on the day on which the qualifying series was completed. Boats with the best qualifying series ranks will race in the Gold (yellow) fleet, and the other boats will race in the Silver (blue) fleet. The two fleets will be of, as nearly as possible, equal size and the Silver fleet shall not be larger than the Gold fleet.
  6. 10Any recalculation of qualifying series ranking after boats have been assigned to final series fleets will not affect the assignments except that a redress decision may promote a boat to the Gold fleet.
  7. Crew weighing will be carried out during registration according to SB20 class rules. The full crew shall be presented at the same times with their identification card.
  8. Each boat shall be available for weighing as per class rule C6
 

Clause C.5.1 is deleted entirely and replaced with safety requirements as attached in Appendix A NOR Safety.

1.2        The Organizing Authority is CNCascais in conjunction with the SB20 Class International Class.  

1.3                    The prescriptions of the national authority, FPV will apply and will be publish on Official Notice Board

1.4        Decisions of the International Jury will be final in accordance with RRS 70.5.       

1.5        RRS Appendix P will apply.

1.6        If there is a conflict between languages the English text will take precedence.

2.         Advertising

Boats willbe required to display event or event sponsor advertising on the forward part of the hull (25%). Advertising for alcohol and for tobacco products is strongly forbidden.

3.         Eligibility and Entry

3.1        The championship is open to registered boats of the SB20 class which are in compliance with the class rules.

3.2        Entries shall be submitted on the Official Online Entry Form no later than 1st August to the Clube Naval de Cascais (organizing authority). Web site: www.cncascais.com. Entries will not be confirmed until full payment is received and the SB20 Class World Council has confirmed paid membership.

3.3        Late entries may be accepted after the entry closing date only at the discretion of the Club. In case of acceptance additional late entry fee penalty of 150 € will be charged.

3.4        Registration will take place at the Club First floor on the dates required in article 7.1 of this NOR. The following documents will be required: Identification card with picture for each member of the crew (passport or driving licence will be accepted).

3.5        For the purpose of RRS A Scoring: A competitor is not considered as registered until: (a) All fees are paid          and (b) Measurement is completed.

4.         Classification

Only skippers and crew eligible to compete under the WS Eligibility Code shall be eligible to compete in this championship.

5.         Fees

5.1        The entry fee of 600 € includes boat and trailer parking, launching, hauling and invitations to social events for skipper and crew as well as the SB20 World Council levy for the event.

5.2        Entries will be open on the CNCascais Web site the 20th of May 2021 with payment by credit card, or bank transfer

Bank transfer must be drawn on an account bank and made (before 1st August)

payable to:     

Bank: Novo Banco

Account Number: 2460 0131 0004

NIB: 0007 0246 0000 1310 004 62

IBAN: PT50 0007 0246 0000 1310 004 62

SWIFT/BIC: BESCPTPL

5.3 Late entries fees will begin on 1st August 2021 with price to 750 €

6.         Qualifying series and final series

6.1 The event will consist of a qualifying and a final series provided there are more than 80 entries.

6.2 The fleet will be divided into fleets colored groups and will sail a qualifier and final series.

6.3 For the qualifying series boats will be assigned to groups YELLOW or BLUE of, as nearly as possible.          The organizing authority will make initial assignments. Those assignments will be posted by 1900 on 30August and will apply to the races held on the first day of the championship. On the second day of the championship boats will be assigned on the basis of their results from the first day of racing and the groups will be posted before 2100 on the first day of racing.

6.4 Assignments will be based on the scores available at 2000 on the first day of racing regardless of protests or requests for redress have not been decided yet. 
6.5 If all fleets have not completed the same number of races, the series scores for reassignment will be calculated for those races completed by all fleets numbered in order of completion.

6.6 If the fleets have not completed the same number of races by the end of a day, the fleet with fewer races will continue racing on the following day until all fleets have completed the same number of races. All boats will thereafter race in the new fleets.

7            Schedule

7.1

DAY

PROGRAM

TIME

Saturday 28th August

Entries, final registration

               measurement

.

                    

9H00 to 12H00 and 13H30 to 18H00

9H00 to 12H00 and 13H30 to 18H00

                                  

Sunday 29th August

Entries, final registration

               measurement

   Practice race warning signal 

Opening Ceremony

9H00 to 12H00 and 13H30 to 18H00

9H00 to 12H00 and 13H30 to 18H00

14H00

19H00

Monday 30th August

First Warning signal, races

               Happy Hour

TBA

After races                                

Tuesday 31st August

First Warning signal, races

               Happy Hour

TBA

20H00

Wednesday 1st September

First Warning signal, races

              Happy Hour

.

TBA

After race

                                  

Thursday 2nd September

First Warning signal, races

               Crew dinner

.

TBA

After race

Friday 3rd September

First Warning signal, races

       Prize Giving Ceremony

        

TBA

After Race

7.2        On the last day of the regatta no warning signal will be made after 15H00

7.4        12 races are scheduled.

           

8.         Measurement

8.1        Measurement will take place at Clube Naval de Cascais. All boats and equipment shall be presented for measurement to the organising authority and the official SB20 class measurer or its representative.

The following checks and measurement may be undertaken.

c)   Safety equipment will be checked (see Appendix A NOR Safety )

8.2        Random measurement and safety equipment check may be made during the championship at the discretion of the organising authority

8.3        Bow numbers will be assigned and given to each participating boat. They shall be affixed to the hull according to the Sailing Instructions.

8.4        In accordance with SB20 class rules and Appendix A NOR Safety, optional equipment mobile phone and tracking beacon shall be permitted. However, a handheld GPS shall not be permitted.

9.         Sailing Instructions

The Sailing Instructions will be available from the 30th August 2020 after each boat has completed final registration at Club Office.

10.        Race area

Appendix B show the location of racing areas

11.        Courses The courses will be windward/leeward with a spreader mark and leeward gate (Appendix CA)

12         Penalty system

            Rule 44.1 is changed so that the two-turn penalty is replaced by the one-turn penalty.

13.        Scoring

13.1      A total of 4 races are required to constitute a championship.

13.2      The Low Point Scoring System, RRS A, will apply, modified so that a boat final score will be the total of her races scores excluding her worst score.

13.3      A qualifier series race shall not count until all qualifying fleets have completed that race.

13.4      When fewer than 4 races have been completed, a boat’s series score will be the total of her race scores.

13.5      When 4 races have been completed in a series, a boat’s series score will be the total of her race scores excluding her worst score.

13.7      If a qualifying/Final series is conducted then:

13.7.1 Qualifying races: the qualifying series shall be a maximum of 6 races, a boat’s score shall be sum of her races scores except that if 4 races are concluded, she may exclude her worst score.

13.7.2 Final Races: The final series shall be a maximum of 8 races. A boat score shall be sum of her race scores except that if 4 races are concluded, she may exclude her worst score.

13.7.3 A boat final total score for the championship will be the sum of her qualifying score plus her finals score.

14.        Support Boats, (team boats, coaches, etc.)

14.1      A boat shall receive no outside assistance from support boats or otherwise once she has left the dock for the day until she returns to the dock after the last race of the day, except in the case of emergency and/or towing supplied by the organizer and available to all participants.

14.2      All support boats shall register at the registration office and shall paid an entry fee. They shall be marked with a nationality letter on a white flag

15.        Berthing

            Boats shall be at the venue from 09H00 the Friday 28th August 2020 on until the Sunday 6th September 20H00. Boats shall be kept in their assigned places in the harbour.

16.        Haul-out Restrictions

16.1      All competing SB20s are required to be in the water by 2000 on Saturday 29th September 2021.

16.2      All SB20s must remain afloat unaided for the duration of the Championship. That is from 2000 on Saturday 29th September 2021 to the conclusion of the last race, except when required by the race committee or International Jury.

16.3      Any SB20 wanting to be lifted out to effect hull or keel repairs must seek the permission in writing from

the International Jury. SB20s shall not be hauled out during the regatta except with and according to the terms of prior written permission of the International Jury.

17.        Diving equipment and plastic pool

17.1      Underwater breathing and plastic pools or their equivalents shall not be used around SB20 from hall in the harbour to the end of the regatta.

17.2        The use of Dehumidifiers is prohibited in competing boats from 18.00 on the evening before the first qualifying race and the end of the Regatta

18.        Radio Communication

Under RRS 87, the class rules are changed as follows: Mobile telephones and handheld GPS may be carried on board, but not to be used when racing.

19.        Prizes

Prizes will be awarded to the first three boats overall. 1st Women, 1st Youth and 1st Master Team awards will also be awarded Other prizes may be awarded.

20.        Disclaimer

            Competitors participate in the regatta entirely at their own risk.

The Organizing Authority shall require each competitor to sign a waiver for loss, damage or injury to persons or property occurring in conjunction with the regatta or on the property Clube Naval de Cascais. The Organizing Authority, their members, employees, officers and/or agents shall not be responsible for any loss, damage or injury that may occur to person or property whether ashore or at sea as a consequence of the participation of any boat.

21.        Insurance

Competitors sailing in this regatta must be adequately insured with a third party liability insurance with a minimum cover of 1 500 000 Euros. Proof of same shall be requested during final registration.

22.        Media Rights

The Media Rights belong exclusively to OA. By participating in this event a competitor automatically grants to the OA and its sponsors, the right in perpetuity to make, use and show from time to time at their discretion, any motion pictures and live, taped or filmed television and other reproduction of him or her during the period of the competition without compensation.

23.        Information

            For additional information please contact:
Clube Naval de Cascais
Esplanada Príncipe D. Luis Filipe
2750 – 411 Cascais – Portugal
Tel.: + 351 21 483 01 25 <-> Fax: + 351 21 486 87 12
Email: 
regatas@cncascais.com <-> Web Site: www.cncascais.com

ACCOMODATION
The Organizing Authorithy stablished an agreement with the Travel Agency “Em Viagem”, to help competitors to find the most suitable and affordable solutions for accommodations and travel issues.
Name of Contact : Luiz Castro
Email: 
luiz.castro@emviagem.pt
Telephone: +351 211 165 662
Skype: luiz.emviagem

SB20 AND TRAILER PARKING

Covered storage for SB20 (w/trailer and mast off) with transportation provided by the Club and term car parking are available in the underground parking of the Marina next to the Club.
Additional servicing can be arranged by the Club with established outside providers.

CHARTER BOATS
There are plenty of opportunities to charter a SB20 in Cascais.
Please contact Vasco Serpa | Email: 
sailcascais@gmail.com

BOAT TRANSPORT
The club arranged special conditions to transport boats from all over Europe, including picking up boats coming from the ferry boats in Santander or Bilbao. Please ask a quote by email to: 
regatas@cncascais.com

 

Resultados

SB20 World Championship Classe SB20
Rank BowNumber Boat Sail No Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st 7 OpenBar BRA3751 CNCascais Henrique Haddad Mario Trindade/Leonardo Lombardi/Pedro Caldas 10.0 8.0 1.0 1.0 26.0 11.0 1.0 2.0 1.0 14.0 3.0 (67.0 DNS) 145.0 78.0
2nd 59 Comet/SpaceCobras RYF3805 SVSMSt Petersburg/CSKA/CSP SKS Liza Zherebetsova Artem Basalkin/Andrey Klochko/Andrey Tukalov 16.2 RDGa1 9.0 21.0 10.0 7.0 9.0 12.0 (67.0 UFD) 10.0 1.0 6.0 16.0 184.2 117.2
3rd 53 Estonia Delight EST3803 Estonia Tonu Toniste Toomas Toniste/Andres Viisemann 2.0 13.0 9.0 7.0 19.0 2.0 (67.0 BFD) 4.0 7.0 30.0 17.0 9.0 186.0 119.0
4th 48 France Jeune - BCI FRA3653 CNC/Cercle Nautique Caledonien Machetti Hippolyte Chatonnier Lucas /Michel Emeric /Candela Laurie 3.0 10.0 10.0 16.0 9.0 4.0 (32.0) 11.0 17.0 5.0 8.0 30.0 155.0 123.0
5th 3 Madeira Islands POR3734 ANMadeira John Tavares Bernardo Freitas/Paulo Manso 12.0 22.0 4.0 11.0 6.0 12.0 5.0 (67.0 UFD) 9.0 19.0 18.0 13.0 198.0 131.0
6th 62 Barco Chefe BRA3802 YC Rio Janeiro Victor Demaison Jorge Zariff/Gabriel Borges 30.0 5.0 (33.0) 23.0 12.0 17.0 13.0 14.0 3.0 2.0 20.0 6.0 178.0 145.0
7th 61 FLOW RYF3755 St.Petersburg Banayan Daniil Vasinkevich Grigoriy/Prokofev Aleksandr/Konovalova Gaiane 1.0 (41.0) 7.0 15.0 38.0 18.0 41.0 3.0 5.0 12.0 4.0 4.0 189.0 148.0
8th 72 Xcellent GBR3814 Royal Torbay YC John Pollard Steven Procter/Rhos Hawes 34.0 (38.0) 24.0 9.0 11.0 16.0 7.0 1.0 11.0 15.0 21.0 1.0 188.0 150.0
9th 68 Shifter Pro Youth France FRA3580 YCCannes Amar Paola Gabriel Skoczek/Marine Gauvrit/Timothe Lapaw 18.0 12.0 18.0 14.0 21.0 1.0 4.0 17.0 24.0 (31.0) 16.0 5.0 181.0 150.0
10th 37 Youth Team Portugal - Marisco na Praca POR3123 CNCascais Henrique Brites Joao Bolina/Luis Pinheiro/Rafael Rodrigues 22.0 (55.0) 19.0 4.0 10.0 14.0 31.0 12.0 15.0 4.0 14.0 19.0 219.0 164.0
11th 51 Skin in the Game FRA3763 Club Nautique Valeriquais Edward Russo Gilles Favennec/Jonathan Lobert (33.0) 23.0 22.0 31.0 4.0 5.0 3.0 5.0 8.0 20.0 19.0 29.0 202.0 169.0
12th 28 Another Affair POR3723 CVAtlantico Tiago Morais Miguel Oliveira/Francisco Oliveira 16.0 24.0 2.0 3.0 16.0 28.0 14.0 21.0 (37.0) 16.0 27.0 7.0 211.0 174.0
13th 47 Ladies First / Naturea Sailing Team POR3114 SADafundo Carolina Joao Federica Franchi/Joana Azevedo/Zezi Cardoso 25.0 (46.0) 8.0 5.0 14.0 15.0 9.0 38.0 14.0 7.0 32.0 15.0 228.0 182.0
14th 46 actiTIME RYF3709 SPB YC Arsen Chubarkov Dmitriy Tretiakov/Artem Sudakov/Andrei Akimenko 4.0 3.0 23.0 20.0 5.0 35.0 (48.0) 8.0 29.0 21.0 15.0 20.0 231.0 183.0
15th 49 Glasgow Kiss SGP3750 RHKYC Nils Razmilovic David Salembier/Pedro Andrade 17.0 1.0 5.0 34.0 2.0 13.0 30.0 33.0 (67.0 UFD) 48.0 1.0 8.0 259.0 192.0
16th 8 inetum.^ #PositiveDigitalFlow POR3616 CNCascais Manuel Marques Hugo Mastbaum/Luis Queiroz 8.0 2.0 6.0 36.0 30.0 6.0 28.0 (67.0 UFD) 19.0 29.0 9.0 21.0 261.0 194.0
17th 1 Solyd Sailing Team POR3801 CNCascais Vasco Serpa Joaquim Moreira/Pedro Costa Alemao 13.0 7.0 41.0 8.0 3.0 33.0 (44.0) 22.0 6.0 28.0 25.0 14.0 244.0 200.0
18th 35 Naturea Sailing Team / Keep Clear POR3516 CNCascais Bernardo Loureiro Guilherme Gomes/Manuel Fortunato/Mafalda Goncalves 23.0 16.0 (67.0 BFD) 12.0 43.0 10.0 10.0 13.0 36.0 17.0 10.0 12.0 269.0 202.0
19th 66 ted IRL3809 RSGYC Micheal O'Connor Davy Taylor/Ed Cook (40.0) 34.0 11.0 19.0 1.0 30.0 8.0 19.0 40.0 23.0 24.0 3.0 252.0 212.0
20th 44 MST RYF3722 Pirogovo Vasily Grigoriev Maxim Kuzmin/Mikhail Markin 27.0 15.0 14.0 32.0 (67.0 UFD) 37.5 DSQ1 37.0 27.0 2.0 8.0 11.0 2.0 279.5 212.5
21st 45 Naturea Sailing Team / Fitch POR3558 CVAtlantico Mafalda Pires Lima Mariana Lobato/Francisco Maia/Matilde P de Melo 20.0 21.0 30.0 (35.0) 35.0 7.0 16.0 10.0 13.0 3.0 30.0 33.0 253.0 218.0
22nd 70 Breaking Bod GBR3758 Bough Beech SC Charles Whelan Richard Mcadam/Chips Howarth 29.0 14.0 3.0 38.0 20.0 3.0 29.0 30.0 12.0 (67.0 UFD) 23.0 26.0 294.0 227.0
23rd 27 Quebramar POR3115 CNCascais Rui Brites Pedro Costa/Patricia Bastos/Martim Fernandes (67.0 BFD) 20.0 57.0 26.0 39.0 19.0 38.0 7.0 4.0 27.0 2.0 11.0 317.0 250.0
24th 29 AP Hotels & Resorts POR3738 CNCascais Jose Paulo Ramada Fausto Briosa Neves/Tomas Simonet/Miguel Leal de Faria 7.0 19.0 51.0 17.0 (67.0 UFD) 24.0 47.0 36.0 16.0 6.0 22.0 10.0 322.0 255.0
25th 64 SportsBoatWorld Racing GBR3469 Royal Southern Yacht Club Diogo Costa Liam Pardy/Francisco Uva/Tomas Barreto 31.0 11.0 25.0 (62.0) 24.0 32.0 17.0 15.0 20.0 32.0 26.0 22.0 317.0 255.0
26th 42 3J's NED3754 WSV Biesbosch/ RZV Jeroen van der Velden Jeroen Kop/Jan van der Meijden 47.0 6.0 17.0 39.0 22.0 34.0 (67.0 BFD) 23.0 31.0 13.0 5.0 23.0 327.0 260.0
27th 54 Gunter ESP3800 RCNBarcelona/NYYC Javier Scherk Diogo Barros/Nuno Barreto 11.0 4.0 38.0 18.0 8.0 36.0 11.0 35.0 (67.0 UFD) 52.0 31.0 18.0 329.0 262.0
28th 14 BBDouro POR3620 CWDS/CNCascais Francisca Barros Joao Cunha/Ricardo Schedel/Manuel Arriaga (67.0 BFD) 29.0 28.0 28.0 17.0 22.0 24.0 6.0 67.0 UFD 9.0 7.0 28.0 332.0 265.0
29th 50 go with the flow BEL3762 RNSYC Bart Tytgat Marc Braet/Kristof Woutters 9.0 18.0 (67.0 BFD) 2.0 15.0 29.0 57.0 34.0 23.0 34.0 35.0 45.0 368.0 301.0
30th 19 Guto POR3710 CVAtlantico Pedro Nieto Pedro Garcia/Mariana Freitas/Fernando Kuo 21.0 26.0 12.0 29.0 29.0 42.0 26.0 45.0 (47.0) 26.0 29.0 17.0 349.0 302.0
31st 31 Metalfrio Solutions POR3578 CNCascais Erwin Russel Gustavo Lima/Rodolfo Pires/Beatriz Gago 26.0 37.0 34.0 46.0 28.0 8.0 (49.0) 16.0 38.0 11.0 34.0 38.0 365.0 316.0
32nd 4 Patris Finance POR3505 CNCascais Vasco Passanha Nuno Bajanca/Joao Melo (67.0 BFD) 60.0 16.0 21.0 41.0 40.0 2.0 42.0 33.0 37.0 12.0 24.0 395.0 328.0
33rd 67 SInBin POR3544 CNCascais Martin Estlander Eduardo Marques/Phillip Kemp 19.0 30.0 40.0 22.0 44.0 (67.0 BFD) 20.0 50.0 26.0 25.0 13.0 40.0 396.0 329.0
34th 65 Dream team RYF3512 Pirogovo Shchukina Elena Igor Puzanov/Valentin Uvarkin /Marina Braginskaya 28.0 25.0 (67.0 BFD) 37.0 25.0 46.0 46.0 25.0 25.0 35.0 42.0 34.0 435.0 368.0
35th 9 Sargo POR3157 CNCascais Goncalo Goncalves Jorge Lima/Jose Costa (67.0 BFD) 32.0 45.0 25.0 45.0 26.0 35.0 37.0 27.0 33.0 28.0 36.0 436.0 369.0
36th 10 Giboia POR3286 CNCascais Jose Goncalves Rui Boia/Martim Boia 46.0 17.0 (67.0 BFD) 40.0 13.0 20.0 39.0 67.0 DNC 35.0 10.0 59.0 27.0 440.0 373.0
37th 25 NACEX POR3438 CNCascais Miguel Graca Diogo Pinto/Joao Ferreira 42.0 39.0 32.0 42.0 (46.0) 27.0 45.0 9.0 30.0 39.0 33.0 43.0 427.0 381.0
38th 20 HelloNext POR3581 CNCascais Goncalo Pires Tomas Pires de Lima/Peter Kemp/Matilde Bandeira 5.0 45.0 (67.0 BFD) 45.0 40.0 21.0 55.0 20.0 67.0 UFD 18.0 41.0 25.0 449.0 382.0
39th 41 Sale Bete FRA3534 SN Narbonne Xavier Moulin Francois Roques/Pierre Roques 50.0 40.0 39.0 (52.0) 27.0 23.0 23.0 28.0 52.0 36.0 38.0 31.0 439.0 387.0
40th 56 Vis sailing team RYF3707 Krestovsky Timur Sabirzianov Alexander Mikhailov/Joao Prieto 6.0 43.0 29.0 43.0 36.0 38.0 36.0 29.0 32.0 45.0 51.0 (56.0) 444.0 388.0
41st 23 BICASCO POR3306 CVSado Luis Santos Antonio Santos/Pedro Vilela 38.0 31.0 47.0 24.0 (50.0) 31.0 15.0 31.0 48.0 44.0 44.0 41.0 444.0 394.0
42nd 22 Volta POR3506 CNCascais Vasco Empis Bernardo Faria e Maia e Nuno Espirito Santo 15.0 48.0 (54.0) 30.0 53.0 43.0 52.0 26.0 18.0 41.0 47.0 32.0 459.0 405.0
43rd 36 Naturea Sailing Team / Young Guns POR3152 CNCascais Sebastiao Caiado Ramirez Martim Mastbaum/Max de Groot/Zilas Dunke Nascimento (67.0 BFD) 56.0 13.0 67.0 UFD 18.0 37.0 18.0 67.0 DNC 34.0 24.0 36.0 54.0 491.0 424.0
44th 30 LUSIADAS POR3100 CNCascais Vasco Antunes Pereira Miguel Guimaraes e Jorge Andrade (67.0 BFD) 44.0 46.0 33.0 33.0 45.0 6.0 24.0 42.0 62.0 46.0 44.0 492.0 425.0
45th 18 Irmandade POR3206 CNCascais Per Croner Goncalo Viera Lopes/Ekaterina Zubrilina/Manuel Macedo 14.0 36.0 (67.0 BFD) 67.0 UFD 49.0 47.0 22.0 18.0 67.0 RET 22.0 39.0 46.0 494.0 427.0
46th 15 Bravo POR3652 CVAtlantico Paulo Palha Andre Goncalves/Antonio Barros/Mariana Cunha 32.0 35.0 42.0 44.0 42.0 (52.0) 25.0 40.0 43.0 49.0 40.0 42.0 486.0 434.0
47th 58 IC Wind RYF3712 Russia Olga Dimitreva Olga Oreshnikova/Aleksei Frolov/Yan Chekh 24.0 33.0 35.0 51.0 52.0 25.0 34.0 51.0 45.0 (55.0) 37.0 48.0 490.0 435.0
48th 40 PBII GBR3149 Frensham Pond Mark Gillett Paul Hine/Richard Anderton (67.0 BFD) 50.0 15.0 13.0 34.0 67.0 BFD 40.0 32.0 41.0 47.0 48.0 51.0 505.0 438.0
49th 71 ZOZH RYF3740 Moscow Irina Buzinova Marat Khairov/Nataliya Lyubimova/Nikita Plaksin 35.0 54.0 52.0 53.0 (61.0) 41.0 27.0 41.0 28.0 40.0 45.0 35.0 512.0 451.0
50th 77 LTX POR3427 CNCascais Eduardo Cardoso Joao Santos/Ruben Luis 48.0 28.0 37.0 48.0 59.0 44.0 21.0 48.0 21.0 46.0 55.0 (67.0 DNS) 522.0 455.0
51st 5 so fly POR3733 CNCascais Peter Stratton Francisco Garcia/Bernardo Lencastre 45.0 (61.0) 53.0 27.0 32.0 58.0 19.0 43.0 22.0 61.0 49.0 47.0 517.0 456.0
52nd 6 Vicky POR3092 CNCascais Augusto Castelo Branco Jr. Augusto Castelo Branco/Salvador Fernandes/Joao Pires Jr. 52.0 42.0 31.0 57.0 23.0 51.0 (67.0 BFD) 44.0 51.0 38.0 58.0 39.0 553.0 486.0
53rd 74 Old Spice POR3537 CVAtlantico Filipe Aguilar Machado Tomas Pereira/Pedro Araujo 41.0 (63.0) 43.0 47.0 31.0 48.0 51.0 39.0 44.0 51.0 43.0 52.0 553.0 490.0
54th 34 TLEVEL.PT/Mergulhao II POR3256 CNCascais Andre Gray Lourenco Mateus/Joao Tomas 36.0 49.0 27.0 41.0 56.0 (67.0 BFD) 42.0 54.0 39.0 54.0 50.0 50.0 565.0 498.0
55th 24 Miudas POR3203 CNCascais Margarida Aguiar Sofia Regojo/Ana Champalimaud/Maria Anjos 37.0 53.0 44.0 55.0 (67.0 RET) 49.0 33.0 47.0 56.0 43.0 53.0 53.0 590.0 523.0
56th 2 Contrabandista POR3637 CNCascais Patrick Lindley Luis Vasconcelos Dias/Pedro Simoes 44.0 47.0 36.0 (58.0) 54.0 54.0 54.0 55.0 50.0 58.0 52.0 49.0 611.0 553.0
57th 21 Quinta dos Murcas POR3411 CNCascais Diogo Correa Mendes Ana Costa Santos/Antonio Ornelas/Alexandre Casemiro 43.0 51.0 49.0 49.0 51.0 39.0 60.0 56.0 49.0 42.0 65.0 (67.0 DNC) 621.0 554.0
58th 39 CPR NED3246 RZV Pascal Bakker Christoffel Ravelman/Marinus Regoort 39.0 59.0 58.0 (63.0) 48.0 55.0 43.0 49.0 46.0 59.0 61.0 60.0 640.0 577.0
59th 17 Day off POR3651 CNBB Filipe Albino Francisco Calao/Antonio Vicente 49.0 (62.0) 26.0 61.0 57.0 57.0 50.0 58.0 53.0 56.0 56.0 55.0 640.0 578.0
60th 73   IRL3278 CNCascais Fraser Brown Santiago Sampaio/Francisco Ferreira (67.0 BFD) 52.0 48.0 54.0 37.0 59.0 56.0 57.0 67.0 UFD 67.0 UFD 54.0 37.0 655.0 588.0
61st 32 GameChanger UKR 3633 Kyiv Yacht Club Yulia Kyrpa Luke Patience/Pavlo Matsuyev/Semen Dmytrenko (67.0 BFD) 27.0 20.0 6.0 67.0 UFD 67.0 BFD 67.0 DNS 67.0 DNC 67.0 DNC 67.0 DNC 67.0 DNC 67.0 DNC 656.0 589.0
62nd 60 Knot on Call POR3111 ANL/CVVC Jose Mendes Joao Mendes/Filipe Quartin/Luisa Peres 53.0 57.0 55.0 56.0 47.0 50.0 58.0 52.0 54.0 50.0 (60.0) 58.0 650.0 590.0
63rd 52 TACKTONIC BEL3518 RNSYC OSTEND Nicolas Elleboudt Cedric De Bleye/Stefan Vanwynsberghe 51.0 58.0 56.0 59.0 58.0 53.0 59.0 46.0 57.0 57.0 (63.0) 59.0 676.0 613.0
64th 69 Ladybug FRA3576 YCIF Benoit Melen Laurent Beaurin/Emmanuelle Beaurin (67.0 BFD) 65.0 50.0 50.0 55.0 61.0 53.0 53.0 55.0 53.0 57.0 61.0 680.0 613.0
65th 33 Mike T SUI3169 SIMPL Heinrich Guggenbuehl Caspar Guggenbuehl/Karim Abdoun 54.0 66.0 60.0 60.0 60.0 60.0 (67.0 BFD) 60.0 59.0 60.0 64.0 67.0 DNC 737.0 670.0
66th 57 Kanimambo POR3083 CNCascais Raul Bulhao Pato Michael del Vecchio/Nuno Espana (67.0 BFD) 64.0 59.0 64.0 62.0 56.0 67.0 BFD 59.0 58.0 67.0 UFD 62.0 57.0 742.0 675.0
Nº de Vela Barco Clube Timoneiro Tripulação
PO 3800 PussPuss/SailCascais CNCascais Vasco Serpa Joaquim Moreira
3637 Contrabandista CNCascais Patrick Lindley Pedro Simoes
3040 Slippery Nipple Lough Ree Yacht Club John Malone Emmet Sheridan
POR 3715 Madeira Islands ANM John Tavares John Tavares
POR 3505 Patris Finance C .N. Cascais Vasco Passanha Nuno Bajanca
NED 3246 CPR RZV Pascal Bakker Rini Regoort Chris Revelman
POR 3516 Naturea Sailing Team / Keep Clear CNCascais Bernardo Loureiro Guilherme Gomes / Mafalda Gonçalves / Manuel Fortunato
3733 so fly cnc Peter Stratton Francisco Garcia
GBR3149 PBII Frensham Pond Mark Gillett Richard Anderton
FRA 3534 Sale Bête SN Narbonne Xavier Moulin Roques
NED 3754 3J's WSV Biesbosch/ RZV Jeroen van der Velden Jeroen Kop
IRL 3741 Bád/Kilcullen Royal Irish Yacht Club Jerry Dowling Stefan Hyde
3756 Vicky CNCascais Augusto Castelo Branco Augusto Castelo Branco jr
RUS-3722 MST Pirogovo Vasily Grigoriev Maxim Kuzmin, Mikhail Markin
BRA 3751 OpenBar CNCascais Henrique Haddad Pedro Caldas
POR 3152 Naturea Sailing Team / Young Guns Clube Naval de Cascais Sebastião Caiado Ramirez Martim Mastbaum, Matilde Cruz, Zilas Dunke Nascimento
POR 3558 Naturea Sailing Team / Fitch CVA Mafalda Pires Lima Mariana Lobato,Matilde Pinheiro Melo,Francisco Maia
POR 3616 inetum.^ #PositiveDigitalFlow CNC Hugo Mastbaum Manuel Marques
7 Sargo cnc Gonçalo Gonçalves Gonçalo Gonçalves
3709 actiTIME SPB YC Arsen Chubarkov Dmitrii Tretiakov, Artem Sudakov, Arina Katrycheva, Polina Pereshivkina
3114 Ladies First / Naturea Sailing Team Sport Algés e Dafundo Carolina João Joana Azevedo, Zezi Cardoso, Federica Franchi
7 SARGO CNC Gonçalo Gonçalves Gonçalo Gonçalves
3653 France Jeune - BCI CNC - Cercle Nautique Calédonien Chatonnier Lucas Machetti Hippolyte
3286 Giboia CNC Jose Goncalves Martim Boia, Rui Boia
SGP 3750 Glasgow Kiss RHKYC Nils Razmilovic David Salembier
BEL 3762 go with the flow RNSYC bart tytgat kristof woutters
FRA 3763 Skin in the Game Club Nautique Valeriquais Edward Russo Gilles Favennec
BEL3518 TACKTONIC RNSYC OSTEND Nicolas Elleboudt Cédric De Bleye
TBD Estonia Delight Estonia Tonu Toniste Tomas Toniste/Andres Vilsemann
3802 Gunter RCNBarcelona/NYYC Javier Sherk Diogo Barros/Nuno Barreto
3521 Santa Maria CNC Luís Rosário André Carinhas
TBD Alisa SPYC Vladislav Ivanovskiy Ilya Ustimenko/Ekaterina Bessonova/Alisa Ivanovskaia/Roman Ivanovskiy/Natalia Sukhareva
GBR3014 Polar Clube Naval Cascais José Piedade Paulo sSeica Leitao
3537 Old Spice CVA Filipe Aguilar Machado Tomas Aires Pereira / Pedro Borges de Araujo
TBD BBDouro CWDS Francisca Barros João Cunha, Ricardo Schedel
3707 Vis sailing team Krestovsky Timur Sabirzianov Andrey Sokolov
POR3652 Bravo CVA Paulo Palha Andre Gonçalves+Rita Leal Faria+Antonio Barros
RUS 3468 suicide squad Pirogovo Bolyakin Andrey Valentin Uvarkin
3544 SInBin CNC Martin Estlander Eduardo Marques & Phil Kemp
3651 Day off CNBB Filipe Albino António Albino
3206 Irmandade C N Cascais Per Croner Gonzalo Lopes, Andre Lekszycki
8 TLEVEL cnc A. GRAY L.Mateus + J.Tomas
IRL3809 ted RSGYC Micheal O'Connor David Taylor / Edward Cook
3712 ICWind Rus Dmitrieva Olga Karachov Pavel
RUS 3712 IC Wind Russia Olga Dimitreva Aleksey Frolov/Olga Oreshnikova/Pavel Karachi
3805 Comet/SpaceCobras St Petersburg YC Liza Zherebetsova Artem Basalkin/Andrey Klochko/Pavel Rasskazov
3710 Guto CVA Pedro Nieto TBA
POR 3123 Youth Team Portugal - Marisco na Praça CNCascais Henrique Brites Bernardo Torres Pêgo / Luís Pinheiro / Rafael Rodrigues
POR 3581 HelloNext CNCascais Nuno Cabral Tomas Pires de Lima
por 3411 Quinta dos Murças cnc diogo manuel de mendonça corrêa Mendes Nuno Lopes
3506 Volta CNC Vasco Empis Nuno Espirito Santo Silva
3306 BICASCO VELA SADO LUIS SANTOS ANTONIO SANTOS
3203 Miudas CNC Margarida Aguiar Sofia Regojo, Ana Champalimaud, Maria Anjos
POR3438 NACEX CNCascais Miguel Graça Diogo Pinto / João Ferreira
P 3427 LTX CNC eduardo cardoso Ruben Luís
POR 3115 Quebramar Naval de Cascais Rui Brites TBD
3723 Another Affair CVA Miguel Oliveira Francisco Oliveira
15 Knot on Call ANL/CVVC José Mendes João Mendes, Luísa Peres
3738 AP Hotels CNC José Paulo Ramada Fausto Briosa / António Pereira / Miguel Leal de Faria
3100 LUSIADAS Clube Naval de Lisboa Vasco Antunes Pereira Miguel Guimarães Marques
3578 Metalfrio Solutions NAVAL DE CASCAIS Erwin Russel Gustavo Lima
MEX Black Mamba Mexico Fernando Perez Goncalo Ribeiro
UKR 3633 GameChanger Kyiv Yacht Club Yulia Kyrpa Semen Dmytrenko
3656 FLOW St.Petersburg Banayan Daniil Vasinkevich Grigoriy
Prokofev Aleksandr
Konovalova Gaiane
3709 actiTIME SPB YC Arsen Chubarkov Dmitrii Tretiakov, Artem Sudakov, Arina Katrycheva, Andrei Akimenko
BRA Arrivederci YC Rio Janeiro Victor Demaison Jorge Zarill / Gabriel Borges
1 Yasemin Akyıl Yasemin Akyıl Yasemin Akyıl Yasemin Akyıl
3506 Volta CNC Vasco Empis Nuno Espirito Santo Silva / Bernardo Faria e Maia
3386 BICASCO CLUBE VELA SADO Luis Miguel Silva dos Santos António Carlos Silva dos Santos e Pedro Lopa Vilela
3469 SportsBoatWorld Racing Royal Southern Yacht Club Liam Pardy Pedro Costa
3512 Dream team Pirogovo Shchukina Elena Valentin Uvarkin
IRL 3809 Ted RStGYC Michael O'Connor David Taylor
NED112 TBD ANL João Saraiva Mendes José Saraiva Mendes
FRA 3580 Sancho YCCannes Amar Paola Skoczek Gabriel
FRA3576 Ladybug YCIF Benoît Mélen Beaurin laurent
POR 3734 Madeira Islands Associação Náutica da Madeira John Tavares Paulo Manso
SUI 3169 Mike T CNC Heinrich Guggenbuehl Caspar Guggenbuehl / Karim Abdoun
GBR 3758 Breaking Bod Bough Beech SC Charles Whelan Richard McAdam
TBD Lycra Justa YCRJ / RYC Martine Grael Kahena Kunze/Martha Rocha/Gabriela Nicolino
GBR3740 ZOZH Moscow IRINA BUZINOVA NIKITA PLAKSIN
3805 B-Team / Space Cobra - Liza Zherebtsova 1
GBR3814 Xcellent Royal Torbay Yacht Club John Pollard Stephen Procter
Nº de Vela Barco Clube Timoneiro Tripulação
Resultados
Classe Pos Timoneiro

O CNC é membro de

ICOYC Logo Rodape

botao inscricoes1

Últimas notícias